Bakırhan: Bizim davamız kimin hangi belediyeyi alacağından daha büyüktür

Eş Genel Başkanımız Tuncer Bakırhan, seçim çalışmaları kapsamında Hakkari'de halk buluşmasına katıldı, ardından Yüksekova’ya geçti. Bakırhan, Yüksekova’da yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

Merheba gelê Geverê, hûn bixêr hatin. Dayikên aştiyê hevalên ciwan, hûn bixêr hatin li ser seran li ser çavan hatin. Gever mîna çiyayê Ciloyê ye, wekî çiyayekî serbilind e, axa têkoşînê ye. 

Gelê Geverê, ciwanên hêja dinya alem têkoşîna Geverê, berxwedana Geverê pir baş dizane. Em bi we serbilind in. Her bijî Gever. Gelê me yê hêja, înşelah di 31ê Adarê de em ê van dizan, van qeyûman, neyarên Kurdan bi yekîtiya we, bi qeweta we bişînin. Di 31ê Adarê de em ê ji vir ji girtîgehan re ji Leyla Guven re, ji Selahattin Demîrtaş re Gultan Kişanak re mizgîniyeke mezin bişînin. Hûn ji bo 31ê Adarê amade ne? Her bijî gelê Geverê. 

Değerli Gever halkı, çok değerli genç yoldaşlarım, kadın arkadaşlarım, Gever’de bugün seçim startını vermekten dolayı çok mutluyuz. Diğer siyasi partiler, büyük şehirlerden seçim startını verdi. Biz seçim startımızı Şemzînan’dan, Gever’den, Colemêrg’den verdik. Bunun ne kadar anlamlı olduğunu çok iyi biliyoruz. Çünkü Gever Cîlo Dağı gibi onurlu, Cîlo Dağı gibi başı dik bir halka sahiptir. 

Gever’i yine en yüksek oyla aldığımız bir belediye olarak göreceğiz

Sözlerime başlarken; Sürmi İnce’yi, Hewler'de kalleşçe katledilen Deniz Bülbün’ü, barış içerisinde yaşamamız için mücadele eden Adalet Safalı’yı, Perişan Çelik’i, Erdal Safalı’yı, Nihat Akçelik’i rahmetle ve minnetle anıyorum. Eski Belediye Başkanımız Hatem İke şahsında HEP’ten bugüne kadar partilerimizde yer almış bütün yoldaşlarıma rahmet ve minnetlerimi sunuyorum. Şareli Dereli’yi de unutmadık. Onlar insanlarımızı katlederken “Türk’ün gücünü göreceksiniz” dedi. Biz de diyoruz ki onlar da Kürt’ün gücünü, Gever’i görsün. Onurlu Gever halkı hiçbir zaman faili meçhul cinayetlere, katliamlara, kayyımcı anlayışa karşı boyun eğmedi, eğmeyecek. Bizler Gever’in bu duruşundan çok büyük dersler çıkarıyoruz. Gever halkına, emek verenlere, mücadele edenlere, mücadeleyi yükseltenlere, bize ders veren siz halkımıza çok büyük borcumuz var. İnşallah 31 Mart’ta Gever’i yine Türkiye ve Kürdistan’da en yüksek oyla aldığımız bir belediye olarak göreceğiz. 

5 yaşındayken panzer tarafından ezilen Erdem Aşkan’ı rahmetle anıyorum. Erdem’i ezenlerin yargılanması gerekirken, Erdem’in ailesi hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Niye, Erdem panzere çarpmış diye. İşte “Türk’ün gücünü göreceksiniz” diyen bu anlayış doğamıza, çocuğumuza, yaşamımıza, irademize düşmanlık yapıyor. Kürtler bin yıllardır başta Türk halkı olmak üzere hiçbir halka düşmanlık yapmadı. Kürtler Malazgirt’ten bugüne kadar Mezopotamya ve Anadolu’da birlikte yaşadığı hiçbir halka ihanet etmedi. Aksine kapısını açtı, sofrasını kurdu.  

Halkın iradesine kayyım atayanlara Gever halkı 31 Mart’ta iyi bir ders verecek 

Kürt halkının iradesine iki seçimdir kayyım atıyorlar. Kayyımın ne olduğunu en iyi Yüksekova halkı bilir. Kayyım işsizliktir, usulsüzlüktür; Kürt halkının geleceğine ipotek koyan devlet memurudur. Gever’deki kayyım ne yaptı? Kayyım, Ankara ve İstanbul gibi şehirlerle yarışıyor borç yapma konusunda. Gever Belediyesinin 1 milyar TL borcu var. Gever İstanbul mudur, Mersin midir, Ankara mıdır? 1 milyar TL borç yaptın ama hangi hizmeti yaptın sorusunun cevabını istiyoruz. Ama bunlar borçtan, yolsuzluktan, usulsüzlükten, hırsızlıktan utanmıyor. Gever’in onurlu kadınları ve gençleri Gever’in iradesine kayyım atayan, dilini yok sayan, Kürtçe tabelaları kaldıran, Kürt halkının dilini “bilinmeyen dil” olarak tanımlayan bu anlayışa ders verecektir. Bizden size söz olsun ki yolsuzluk ve usulsüzlük yapan bütün kayyımların yaptıklarını sizinle paylaşacağız. Söz olsun ki demokratik bir cumhuriyette bu hırsızlıkların ve yolsuzlukların hesabını soracağız. Kayyım Efendi 1 milyar borç yapmış ama araçla gelirken 50 tane çukura düşüyor insan. Çünkü o 1 milyar TL’yi cebe indirmiş yandaşlarıyla birlikte. Emin olun buradaki kadınlar ve gençler, buradaki büyüklerimiz, seydalarımız kayyımın da kayyım anlayışının da Kürde ne kadar karşıt olduğunu çok iyi biliyor. İnşallah hep birlikte 31 Mart’ta bu kayyımları göndereceğiz. 

Uyuşturucu meselesini Kürdistan coğrafyasından defedin 


Bugün genç arkadaşlarımız bu meydanları dolduruyor. Bu bizim için onurdur. Genç arkadaşları bir arada görmek bize güç verdi, moral verdi. Ancak sizden bir ricam var. Seyit Rızaların, Şeyh Saidlerin, mazlumların yoldaşısınız siz gençler. Bilinçli olarak Kürt coğrafyasında uyuşturucuyla uğraştırmaya çalışıyorlar sizi. Lütfen bu uyuşturucu satıcılarını caddelerinize sokmalarına izin vermeyin. Uyuşturucuya bulaşan arkadaşlarımızı, dostlarımızı, yoldaşlarımızı mücadeleyle, toprağıyla, kendi halkıyla buluşturmaya çalışın. Sizlerle baskı ve faili meçhul cinayetlerle baş edemediler, şimdi uyuşturucuyla bunu yapmaya çalışıyorlar. Lütfen uyuşturucu meselesini Kürdistan coğrafyasından defedin. 

Faşist zihniyete en büyük dersi hep birlikte 31 Mart’ta vereceğiz


Kürdistan coğrafyasında kaçak seçmen taşınan yerlerin haritasını göstermiştim. Bir taraftan bizi yoksullaştırıyorlar bir taraftan da Kürt halkının iradesini kaçak seçmenlerle gasp etmeye çalışıyorlar. Bize mücadelesiyle yol gösteren değerli halkımız, onlar 1 kaçak seçmen getirdiyse siz 2 helal seçmen kazanın lütfen. Sizden ricam Gever’de, Colemerg’de seçmen olan ama metropollerde, Gever’in dışında yaşayan gençlerinizi, yoldaşlarınızı seçimde oy kullanmak için buraya getirin. Hep birlikte inşallah kendi seçmenlerimizi getireceğiz ve bu haramzadelere, bu faşist zihniyete en büyük dersi 31 Mart’ta vereceğiz.

Ankara’da kurt olup burada Kürt olanlara Gever halkı sandıkta ders verecektir 

Bakın Cilo’ya çıkmak yasak değil mi? Oysa burada tarım ve hayvancılık yapılıyor. Niye bunu yapıyorlar? Gever halkı, Colemerg halkı aç kalsın diye. Ama Cilo’ya konser vermek için, dans etmek için çıkıyorlar. Bunların bize yaklaşımını mera yasağıyla, Cilo yasağıyla görüyorsunuz. Şimdi oy avcıları ortaya çıkmış. Ankara’da kurt olup kurtlarla aynı tabağa kaşık salıyorlar ama Hakkari’ye gelip Kürt oluyorlar. Colemerg ve Gever halkı Ankara’da kurt olup burada Kürt olanlara da sandıkta ders verecektir. 

Hakkari’ye Merkez Bankası da kursanız Hakkari size oy vermeyecektir

Kürt olan, yurtsever olan, halkını seven, halkının demokratik değerlerini savunan hiç kimse Ankara’da da İstanbul’da da Gever’de de kurt olamaz. Bu kurtlara da Kürt olduklarını söylemelerine bakmadan sandıkta en iyi cevabı vereceğinize eminim. İşte Ankara’da kurt olanlar sanıyor ki 3-5 kuruş para ile Gever halkını kandıracaklar. Halkımızı satın alacaklarını sanıyorlar. Ey zekası kıtlar; siz değil 3-5 kuruşu, Merkez Bankası da Hakkari’ye kursanız yine de Hakkari size oy vermeyecektir. 

Colemerg’i bütün ilçeleriyle birlikte aldığımızda deprem için önlemi alacağız

Hakkari de Gever de deprem bölgesidir. Deprem bölgesi olan bu yerde herhangi bir önlem alındı mı, hayır. Niye, Kürtler yaşıyor. Kayyım olan Hakkari Valisine ve bürokratlara soruyorum: Deprem bölgesi olan bu bölgede güvenliği almak için tek bir iş yaptınız mı, tek bir önlem aldınız mı? Hayır, demek ki bunlar bizim canımızı da geleceğimizi de düşünmüyor. İnşallah hep birlikte Colemerg’i bütün ilçeleriyle birlikte aldığımızda, deprem için önlemi hep birlikte alacağız. Yerel yönetimlerimizle bu tedbirleri alacağız. 

Çayımız kaçaktır, demlidir, güzeldir ama layık olmayanlar içemez

İktidarın küçük ortağı diyor ki DEM Parti ve CHP ayrı ayrı seçimlere girerek kötü ve sinsi bir ittifak yapıyor. Recep Tayyip Erdoğan diyor ki DEM Parti, CHP ile kirli bir ittifak yapıyor. CHP Genel Başkanı diyor ki DEM Parti aday çıkararak muhalefete ve CHP’ye kaybettirmeye çalışıyor. DEM’li çay içme sırası AKP ve MHP’de diyor. Bunu söyleyenler bizleri tanımıyor. Bizim çayımız kaçaktır, demlidir, güzeldir ama herkese nasip olmaz. Bizim demli çayımızı içen ona layık olacak, Geverlilere layık olacak. Onurlu olacak, yolsuzluk yapmayacak, usulsüzlük yapmayacak. Çayımızı onurlu insanlar, temiz insanlar içer. O çay asla layık olmayanlara verilmeyecek bir çaydır. 

Aday çıkarmak size hak, biz İstanbul’dan aday çıkarınca AKP ile işbirliği öyle mi, hadi oradan!

Özgür Efendi diyor ki DEM Parti AKP ile işbirliği yaptı muhalefete kaybettirmek için. Kürdistan’ın her ilinde her ilçesinde CHP aday çıkardı mı, çıkardı. Hakkari’de çıkardı mı, çıkardı. Biz Hakkari’de kimle yarışıyoruz? AKP, MHP, Ergenekon ve kurt ittifakıyla yarışıyoruz. Şimdi biz soruyoruz Özgür Özel’e: Siz buradan aday çıkararak Ergenekonculara mı hizmet ediyorsunuz, AKP MHP ile iş mi tutuyorsunuz? Siz her yerde aday çıkaracaksınız, bu size haktır ama biz 3’üncü büyük parti olduğumuz İstanbul’da aday çıkarıyoruz diye size hesap verecekmişiz. Hadi oradan, işine bak! Bunu söyleyen parti genel başkanına şunu söylüyorum. Be utanmazlar; 2019’daki yerel seçimlerde o belediyeleri biz size kazandırdık, Gever halkı, Kürt halkı size oy verdi. Size kazandırdıkları belediyeler bugüne kadar ne yaptı? Gever’e kayyım atandığı zaman İmamoğlu neredeydi, İzmir Belediye Başkanı neredeydi? Hatay’daki depremde yaşamını yitirenlerin ölümünde imzası olan Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş neredeydi? Bir bizimle dayanışmadılar. 5 yaşındaki Kürt çocuğunu niye panzerle ezdiniz demediler. Şimdi bize niye aday çıkarıyorsunuz diyorlar. Sana mı soracağız? Kürt halkının dili Meclis’te “bilinmeyen dil” olarak geçtiği zaman Özgür Efendi itiraz etti mi? Şimdi gelmiş niye aday çıkarıyorsunuz diyor. 

Utanmadan Kürtler AKP ile anlaştı diyorlar


Bunlar birbirine benziyor. AKP de MHP de aynıdır. Biz niye 3’üncü Yol dedik? Çünkü bunlardan hayır gelmez. Mesele Kürt olunca, mesele Kürt sorunu olunca bunların kurdu da aynıdır Kemalist’i de aynıdır, AKP’lisi de aynıdır. Son cumhurbaşkanlığı seçiminde bütün Kürt illerinin rengi aynı renkti. Utanmadan Kürtler AKP ve MHP ile anlaştı diyorsunuz. 2019 seçim sonuçlarına, cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına bakarsanız Kürtlerin ne kadar onurlu, ne kadar tutarlı sözünde durduğunu göreceksiniz. 

Bizim davamız kimin hangi belediyeyi alacağından büyüktür 

Değerli halkımız, elimizden geldiğince sizlere layık olmaya çalışıyoruz. Gece gündüz demeden sokaklardayız. Bizim davamız büyüktür, bizim davamız kimin hangi belediyeyi alacağından büyüktür. Biz insanlık mücadelesi veriyoruz. Bu mücadelenin büyük savunucuları olan sizlere bir görev düşüyor. 31 Mart’ta kaçak seçmen taşıyanlara, Kürt halkının samimi eline karşı duyarsız kalanlara, Kürtlerin iradesini tanımayanlara Gever’den cevap vereceğinize inanıyorum. Belediye eş başkan adaylarımızı kurulan sandıklarda siz seçtiniz. Seçtiğiniz arkadaşlarınıza sahip çıkın. Lütfen kazandık demeyin, garanti demeyin. Nasıl kirli siyaset yürüttüklerine yıllardır şahitlik ediyoruz. Gece gündüz demeden annelerimiz, seydalarımız camide kapı kapı dolaşarak, gençlerimiz sokak sokak dolaşarak, Gever halkı kendisi aday olmuş gibi Türkiye’nin en yüksek oy oranını alarak cezaevindeki yoldaşlarımıza büyük müjdeyi verecek. Bugün buradaki coşkunuz bizi seçime kadar götürür ve inşallah seçimden sonra da gelir ve kutlamaları birlikte yaparız. Her biji gele gevere, serkeftin, serkeftin, dem dema meye!

22 Şubat 2024