Doğan: Lütfen oyunuzu kullanmaya gidin ve sandığınızı terk etmeyin

Parti Sözcümüz Ayşegül Doğan, seçim sürecine ve devam eden oy kullanma işlemlerine ilişkin Genel Merkezimizde açıklama yaptı. Doğan, şunları söyledi:

DEM Parti tüm gücüyle sahada 

Önemli bir gündeyiz. Aylardır bu anı bekliyoruz ve son bir aydır da hepimiz sahadayız, büyük emekler verdik. Seçim Takip Merkezi olarak, her bir noktadan bizlere ulaşan bilgiler doğrultusunda sizlere gün boyu açıklamalar yapacağız. Sahada ne olduğu çok merak ediliyor. Bir yandan da büyük bir bilgi kirliliği söz konusu. Öncelikle bütün DEM Parti gönüllülerine sesleniyorum: Lütfen müsterih olun. DEM Parti tüm gücüyle sahada ve en büyük gücünü de her zaman olduğu gibi sizlerden alıyor, DEM Parti gönüllülerinden alıyor. 

Lütfen oyunuzu kullanmaya gidin ve sandığınızı terk etmeyin

Kürt illerinde saat 16.00 yani, 4’e kadar oylarınızı kullanabiliyorsunuz. Diğer bölgelerde saat 17.00’a kadar. O yüzden DEM Parti emektarlarına ve gönüllülerine çağrı yapıyorum: Lütfen oyunuzu kullanmaya gidin. Oylarınızı kullanıp iradenize sahip çıkın. Oylarınızı kullandıktan sonra da sandığınızı, oy kullandığınız bölgeyi terk etmeyin. Bu sizin hakkınız.

Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz 

“DEM Gelir Devran Döner” dedik. “Kendimizi de Kentimizi de Biz Yöneteceğiz” dedik. Kampanyamızı bu şekilde yürüttük. İşte şimdi tam da bunun zamanı. Bunu nasıl yapacağız? Oylarımızla yapacağız. Önce oylarımızı kullanacağız, sonra da oy kullandığımız sandıklarda oylarımıza sahip çıkacağız. Türkiye’nin dört bir yanında çok büyük bir coşkuyla, çok büyük bir sahiplenmeyle yürüttük seçim kampanyamızı. Özellikle Kürdistan’da karşımızda devletin bütün olanaklarını bir siyasi parti lehine kullanan, mülki amirlerden kolluk güçlerine kadar usulsüzlük, hukuksuzluk ve kanunsuzluk yapmakta herhangi bir beis görmeyen bir iktidar bloku ile mücadele ettik. Bugün yine bu mücadeleyle oy kullanma bitimi saatlerine kadar devam edeceğiz. Öfkelisiniz biliyoruz ama öfkenizi oy kullanarak sandıklara akıtın. Oy kullanın ve sandıklarınıza sahip çıkın ki iradenizin gücü, irademizin gücü ortaya çıksın. Tüm dünya ve Türkiye kamuoyu haklı iradenizi ve haklı sahiplenmenizi görsün. 

Tek bir oyumuzun dahi heba edilmesine müsaade etmeyeceğiz


Tekrar ediyorum; bugün ve belki de bugünden sonra birkaç gün en önemli görevimiz oylarımıza sahip çıkmak, oylarımızı korumak ve sandıklarımızı korumak olacaktır. 
Her bir oyumuzun büyük emek ve bedellerle sandıklara ulaştığını sizler en iyi tecrübe edenlersiniz. Bunu on yıllardır tecrübe ediyorsunuz. Özellikle Kürdistan coğrafyasında yaşayan Kürt halkına sesleniyorum. Bugüne ulaşan mücadele tarihimiz bu büyük emek ve bedellerin göstergesidir. Bugüne kadar başardık, bugünden sonra da başaracağız. Moralinizi bozmayın. Bilgi kirliliğine kulaklarınızı kapatın. Oylarınızı kullanın ve sandıklarınıza sahip çıkın. Tek bir oyumuzun dahi heba edilmesine müsaade etmeyeceğimizi, bu konuda ilgili ve yetkili arkadaşlarımızın her sandık başında olduğunu bilmenizi istiyoruz. Partimiz tüm kadrolarıyla iradenizin sandığa eksiksiz yansıması her il, ilçe ve beldeyi dikkatle ve büyük bir titizlik ve hassasiyetle takip ediyor. Oy kullanma işlemlerinin başladığı sabah 7’den bu yana bu titizlik ve hassasiyetle sürdürdüğümüz çalışmalar doğrultusunda, size bilgilendirmeler yapmaya devam edeceğiz. 

Her bir oy demokrasi, özgürlük, eşitlik, adalet ve barış için kullanılıyor

Sandık görevlilerinin, müşahitlerin, itiraza yetkili avukat arkadaşların, hukuk komisyonlarımızın ve Merkezi Seçim Takip Koordinasyon Merkezimizin hem merkezde hem il-ilçe ve beldelerde gelişen, gelişmesi muhtemel olaylara hakim olduklarının da bilinmesini isterim. İrade gaspına karşı kullanılacak her bir oy demokrasi, özgürlük, eşitlik, adalet ve barış için kullanılıyor. O yüzden son saatler sevgili DEM Parti gönüllüleri. Oylarınızı kullanın ve oylarınıza sahip çıkın. Bilgi kirliliğinden etkilenmeyin. Demokratik yol ve yöntemlerle, oyumuzu kullanarak, irademize sahip çıkarak bugüne kadar pek çok hileyi, pek çok oyunu boşa çıkardık.

Arkadaşlarımızla birlikte her türlü usulsüzlüğün peşinde olacağız, hilelere geçit vermeyeceğiz


O yüzden bir oyla ne değişir demeyin. Bir oylar çok şey değişir. Bir oyla çok oyun boşa çıkar. Oylamaya katılım ne kadar fazla olursa seçimdeki usulsüzlüklerin, hukuksuzlukların ve hilelerin önüne o kadar güçlü bir şekilde geçebiliriz. Dolayısıyla bunlara geçit vermeyelim. Hiçbir hile, usulsüzlük ve oyun sizin gücünüzden, sizin sahiplenmenizden, sizin iradenizden ve kararlı duruşunuzdan daha büyük değil, olamaz. 

Seçimlere gölge düşürmeye çalışanları saatlerdir bizler de takip ediyoruz. Ve özellikle iradenize gölge düşürmeye çalışanlara en büyük yanıtı kullandığınız oylara sahip çıkarak verebilirsiniz. Tekrar hatırlatıyorum; tüm görevli ve yetkili arkadaşlarımızla birlikte her türlü usulsüzlüğün peşinde olacağız, hilelere geçit vermeyeceğiz. 

Her DEM Partili 142 Nolu Belgenin kullanımı karşısında ne yapması gerektiğini biliyor

Bir başka önemli konu da 142 Nolu Belge. Bu belgenin kullanımı ile ilgili bir başka yönteme başvurulduğunu hayatımızda görerek, tecrübe ederek nasıl bildiğinizi kampanya boyunca bize gösterdiniz. YSK bu belgeyle oy kullanacak kişileri siyasi partilere bildirmiyor. Bu konuda en büyük görev ve sorumluluk sandık kurulu üyelerimize, müşahitlerimize, okul sorumlularımıza düşüyor. Onlar bu konuda gerekli eğitimlerden geçtiler. Her bir DEM Partili 142 Nolu belgenin kullanımı karşısında ne yapması gerektiğini biliyor. Partililerimiz mükerrer oy kullanılmasın, yeni usulsüzlükler yapılmasın diye üzerine düşeni yapmalıdır. Bu usulsüzlük yılların meselesi. Nasıl ki oy kullandığımızda kimlik bilgilerimiz detaylı bir şekilde inceleniyor, kimlik talep ediliyorsa; 142 Nolu Belge ile oy kullananların belgelerini de lütfen detaylı ve dikkatli bir şekilde inceleyin. Belge ile kimlik kartlarını karşılaştırın. Bu da yetmiyor. Bu belgede hangi seçim türünde oy kullanabileceği yazılı. 

Kendimizi ve kentimizi nasıl yöneteceğimizi gösterebilmemiz için sandıklara gidin

142 Belge ile başka bir oy kullanılmasına izin vermemek için de oy kullanan kişinin belgesini sandık kuruluna teslim etmesini kişinin kendisine hatırlatın ve mutlaka bunu sağlayın. Bu konuda gösterilecek ısrara karşı da sakın ama sakın göz açtırmayın. Hilelere göz yummayın. Bu belgeyi almak konusunda lütfen ama lütfen ikna edici olunuz. 

Lütfen kendimizi ve kentimizi nasıl yöneteceğimizi gösterebilmemiz için sandıklara gidin. O moralinizi, o coşkunuzu, o görkemli duruşunuzu bugün sandıklara akıtın. Ortaya çıkacak iradenizle çok büyük bir halay kurabileceğimiz, her yerde govende durabileceğimiz bir günün sonunda sizlere zafer haberleri verebilelim. Birlikte bu haberleri kutlayabilelim. 

Türkiye’nin her yerinde DEM Parti ekipleriyle, üyeleriyle ve gönüllüleriyle sahaya hakim, birlikte başaracağız

Tekrar hatırlatmak istiyorum; Kürdistan'ın her yerinde saat 16’da yani saat 4’te bitiyor oy kullanma. Yine tekrar ediyoruz; buradayız, sahadayız, okullardayız, oy kullandığınız her yerdeyiz. Ama sizler de oy kullandığınız her yerde bulunmalısınız. Hep birlikte oylarımıza ve sandıklarımıza sahip çıkalım. İrademize gölge düşürmek isteyenlere en güçlü şekilde, en demokratik şekilde yanıtı oylarımıza ve sandıklarımıza sahip çıkarak gösterelim. Saat başı en geç size yeni açıklamalar yapacağız yeni bilgiler vereceğiz. Bir takım usulsüzlük haberleri geliyor. Seçim hilelerine ilişkin haberler geliyor. Bilgi kirliliği olma durumu da mümkün. Haberlerin gelmesini beklemiyoruz. Saha ile büyük bir koordinasyon içindeyiz. Sahayı adım adım il il, ilçe ilçe, belde belde takip ediyoruz. Türkiye’nin her yerinde DEM Parti ekipleriyle, üyeleriyle ve gönüllüleriyle sahaya hakim. Rahat olun, müsterih olun. Oylarınızı kullanın, sandığınızı koruyun. Birlikte başaracağız. 

31 Mart 2024