Eş Genel Başkanlarımızdan bayram ziyaretleri

Eş Genel Başkanımız Tülay Hatimoğulları ve beraberindeki heyet, bayramlaşma programları kapsamında bugün Adana İl Örgütümüzde yapılan ziyaretleri kabul etti. Bayramlaşmaya, kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda partili ve yurttaş katıldı.

Burada kısa bir konuşma yapan Hatimoğulları, şunları söyledi:

“Ramazan ayı boyunca insanlar oruç tutarken en önemli çağrılarımızdan birisi İsrail'in Filistin işgaline son vermesi, silahların susması, başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere halkın insani yardıma erişebilmelerinin sağlanmasıydı. Bu konuda dünyada çok sesler yükselse de ne yazık ki yeterince bir ses oluşturulamadı. Biz DEM Parti olarak özellikle Ortadoğu coğrafyasının, Kürdistan'ın, Anadolu ve Mezopotamya topraklarının artık bayramlarını gerçekten bir bayram tadında geçirmelerini istiyoruz. Bunun için mücadele ediyoruz.

Hatimoğulları: Bayram barışa vesile olsun 

Barışın, kardeşliğin, huzurun ihtiyacını Türkiye halkları, Kürt halkı, bu bölgede yaşayan bütün halklar ve inançlar yaşıyor, böylesi bir dönemin artık kapılarının açılmasını istiyor. Bu nedenle bizler bu mübarek bayram gününde barışa olan inancımızla, barışa olan tutkumuzla bir kez daha diyoruz ki bu coğrafyada kan durmalıdır. Bu coğrafyada silahlar susmalıdır. Bu coğrafyada Müslümanların birbirinin kanının döktüğü, Müslümanların birbirinin düşmanlığını beslediği ve büyüttüğü bir toplum biçimi, bir yaşam biçimini artık istemiyoruz. Başta bu coğrafyada yaşayan halklar olarak bir arada barış ve huzur içinde yaşamak istiyoruz. Ümit ediyoruz ki Türkiye'de yeni oluşan bu siyasal denklem başta Türkiye olmak üzere bütün coğrafyada farklı bütün halklardan ve inançlardan insanların inançlarını, dillerini, kimliklerini rahatlıkla yaşayabilecekleri, ibadetlerini kendi özgürlükleriyle yaşayabileceği, anadilinde eğitim görebileceği eşit yurttaşlık hakkını biz bu ülkede tesis edebiliriz. Bütün mücadelemiz ve çabamız bunun içindir. Bayramın barışa, kardeşliğe vesile olmasını diliyoruz. Bu bayramın Kürt sorunu için diyalog kapılarının açılmasını, İmralı tecridinin ortadan kalkmasının kapılarını aralamasını ümit ediyoruz.”

Bakırhan Siirt Belediyesi'nde zılgıtlarla karşılandı

Eş Genel Başkanımız Tuncer Bakırhan da, bayramlaşma programı kapsamında Siirt’teydi. Siirt Belediyesini ziyaret eden Bakırhan, Belediye Eş Başkanları Sofya Alağaş ve Mehmet Kaysi tarafından karşılandı. Zılgıt ve alkışlarla belediyeye giriş yapan Bakırhan, herkesle bayramlaştı. Burada kısa bir konuşma gerçekleştiren Bakırhan, “Burası sizin eviniz, Siirtlilerin evi. İnşallah arkadaşlarımız size layık bir hizmet gerçekleştirecek. Siz kazandınız, kapısı size açık. Ne zaman isterseniz, talepleriniz, istekleriniz, sıkıntınız için buraya gelebilirsiniz. Siz çok yiğit, onurlu bir halksınız. Bütün baskılara, kaçak seçmenlere rağmen onurlu bir duruş ortaya koyarak yeniden Siirt Belediyesi'ni kazandınız. Hepinizi tek tek başarınızdan dolayı kutluyorum. 

Sizin evinizi gasp edenler, 2 dönemdir belediyeyi talan edenler, hırsızlık yapanlar, dilinizi, kültürünüzü yok sayanlar görmüştür ki; bu baskıların Siirt halkında bir karşılığı yoktur. Arkadaşlarımız sizin her bir kuruşunuzu kendi parası gibi koruyacaktır. Kimseye peşkeş çekmeyecektir. Belediyemiz ayrımcılık yapmayacaktır. Adil olacaktır. Çünkü bizler Şeyh Saitlerin, Seyit Rızaların torunlarıyız, adaletsizlik yapmayız. İnsanları diline, inancına göre ayırt etmeyiz. Herkese karşı eşit ve adil bir hizmet yürüteceğiz. Bütün Kürt illerinde il genel meclisinde birinci parti olduk. Halkın iradesini gasp edenlere halkımız bir sonraki seçimde de büyük bir ders verecektir. Kürdün belediyesini betonlarla halka kapatanlar, Kürtlere düşmanlık edenler kaybetmiştir. Siz; barış, adalet, özgürlük isteyenler kazanmıştır. 

Bakırhan, daha sonra Ziyaret Beldesi ile Kurtalan Belediyesini ziyaret etti. 

11 Nisan 2024