Hızır bölgemize barış, huzur ve özgürlük getirsin

Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcülerimizin açıklaması:

Anadolu ve Mezopotamya halklarının kadim inançlarından olan Hızır inancı için Aleviler tarafından tutulan Hızır orucu haftasındayız.

Hızır, Alevilerin içlerinde doğurup büyüttükleri ve darda kaldıklarında çağırdıkları manevi bir güçtür. Alevi inanç ve öğretisinin temel taşlarından birisi olan Hızır, darda kalanlara kurtarıcıdır. Hızır sevdalılara umuttur, zalimlere karşı mazlumların gücüdür, afetlerde kurtarıcı ve yardım edendir. Açları doyuran, hastalara şifa veren, bereket dağıtandır. Yetimin ve mazlumun hakkını yiyenlere karşı duran bir güçtür. Dolayısıyla Alevi inancında Hakk’ın ta kendisi olan Hızır doğanın gücüdür. Bu inanç da Aleviliğin temelini oluşturmaktadır.

Aleviler tarafından Hızır ayında oruç tutulup cem ibadeti yapılmakta ve dünyada darda kalan tüm mazlumlar için dualar edilmektedir. Oruç sonrasında da Hızır Bayramı yapılmakta, lokmalar paylaşılmaktadır.

Alevi canların bu hafta Hızır niyetine tutacakları oruçları kabul olsun. Tüm insanlığın dardan ve zordan kurtuluşu niyetine, bölgemize ve dünyamıza huzur, barış ve özgürlüklerin gelmesine vesile olsun.

Yüksel Mutlu-Mahfuz Güleryüz
Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüleri
13 Şubat 2024