Uğur Kurtu katleden zihniyeti ve adaletsiz yargıyı lanetliyoruz

Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcülerimiz Yüksel Mutlu ve Mahfuz Güleryüz'ün açıklaması:

Uğur Kurt, 14 Mayıs 2014’te bir köylüsünün Hakka yürüme erkanına katılmak için gittiği Okmeydanı Cemevinin avlusunda bir polis kurşunuyla katledildi.

Katil polis Sezgin Korkmaz, 3 yıl boyunca tutuksuz yargılandığı davada 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı. Bu ceza da 12 bin 100 lira para cezasına çevrilerek taksitlere bölündü.

Anayasa Mahkemesi kararıyla yeniden yargılanan sanık Sezgin Korkmaz'a bugün gerçekleşen duruşmasında ise 2 yıl 6 ay gibi vicdanları yaralayan bir hapis cezası verildi. Bu karar, Alevilerle ilgili mevcut devlet aklının yargıya yansıyan gerçek yüzüdür. Aleviler için sözde başkanlıklar kurup tuğla, beton, boya badana gibi yardımlarla gözlerini boyamaya çalışanlar, Alevilerin katillerine göz yumarak gerçek yüzlerini göstermişlerdir.

Öte yandan akıl almaz bir iddianame hazırlayan savcılık tarafından Uğur Kurt'un annesi hakkında katil polise saldırıp saatini kırdığı gerekçesiyle 6 buçuk yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Bu süreçte oğlunun acısına yüreği dayanamayan baba kanser oldu ve akabinde kısa bir süre içerisinde yaşamını yitirdi.

Alevilerin ve Kürtlerin katillerini cezasızlıkla ödüllendiren mevcut yargı sistemi bu katliamlardan birinci derecede sorumludur.

Uğur Kurt'u bir kez daha anarken, onu katleden zihniyeti ve  adaletsiz yargıyı lanetliyoruz.

Yüksel Mutlu – Mahfuz Güleryüz
Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüleri
2 Mart 2024